pH DEĞERİNİN ÖNEMİ


pH NEDİR

Ph bir çözeltinin asitlik ya da bazlık derecesini gösteren ölçü birimidir. Cildimiz 4-6 derece aralığında bir Ph değerine sahiptir. İdeal ph değeri ise 5,5 dir.

Özellikle atmosferde yer alan kimyasallar, kötü bakteriler ve cilt dengesini bozan diğer faktörler (güneş ışığı, hava kirliliği, renkli makyaj vs.) cilt asiditesi sayesinde uzaklaşır ve cildin tahriş olmasını engeller.

Cildimizde ph değeri bölgesel olarak değişmektedir. Örneğin kapalı olan bölgelerimizin ph değeri yüksekken açık bölgelerde daha düşüktür.

Bir araştırmaya göre cilt 5,5 ph ve 7,0 ph da dengede tutulduğunda 5,5 olanda akne oluşumuna neden olan bakterinin 7 ye göre daha az olduğu tespit edilmiştir.

Başka bir araştırmaya göre pişik olan bölgede yüksek ph değeri saptanmıştır. Bu sonuçta bize yüksek ph değerinin tahrişe davetiye çıkardığını gösterir

Cildimizin ışıltılı, pürüzsüz ve yumuşacık olması için ph’ın ideal olan 5,5 değerinde olması gerekmektedir. Bu değerde cilt dengelidir. Bu dengenin bozulması sonucunda ciltte nemin azalmasına bağlı kırışıklık, sarkma, tahrişe ve zararlı bakterilere bağlı kızarıklık oluşumu artar.

El yıkama ürünlerinde ph değeri önemlidir. Özellikle bu ürünlerde ph değeri belirtilir.

AlyalabHaberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri temsilcimiz en kısa sürede cevap vericektir.
👋 Nasıl yardım edebilirim?