BUTYLPHENYL METHYLPROPİONAL (LİLİAL) ALERJENİ


Butylphenyl Methylpropional maddesi, esans ve/veya esansiyel yağlar içeren her türlü kozmetik ürünlerde bulunabilecek sentetik aromatik bir aldehittir. Alerjen olarak belirlenen 26 koku bileşenlerinden biridir. Yaygın olarak “Lilial” ismiyle bilinmektedir.

Bu alerjenin fresh ve çiçek kokusundan dolayı kozmetik formülasyonlarda oldukça kullanımı yaygındır.

Parfümeri endüstrisinin belki de en çok bilinen alerjenlerinden biri olan Butylphenyl Methylpropional, Ocak 2020’de yayımlanan IFRA (International Fragrance Association / Uluslararası Esans Birliği) standardında belli ürün gruplarında kullanılmaması gerektiğini açıkladı.

Butylphenyl Methylpropional adlı alerjenin IFRA Uygunluk Sertifikasında Kategori 1 (Her çeşit dudak ürünü -renkli veya renksiz katı veya sıvı rujlar, kremler vs.-) ve Kategori 6 (Gargara, diş macunu) olarak belirtilen ürünlerde ‘az miktarda olsa yutulma riski bulunduğundan’ kullanımı yasaklamıştır.

Sağlık Bakanlığınca piyasadaki mevcut ürünler için yapılması düşünülen bir uygulama olmadığı bilgisi verilmesinin yanında, piyasaya yeni verilecek yutulma riski bulunan ürünlerinizde kullandığınız koku/aroma bileşimlerinde Butylphenyl Methylpropional adlı alerjenin bulunmaması gerekmektedir.

AlyalabHaberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri temsilcimiz en kısa sürede cevap vericektir.
👋 Nasıl yardım edebilirim?